Porgy a Bess - Big Band Symphony Prague

Vstupenky

Termíny

Popis

Porgy a Bess - Big Band Symphony Prague

Jazzové provedení opery George Gershwina v podání americké jazzové legendy žijící v Praze, Lee Andrew Davisona a zpěvačky Lucie Černíkové. Tito sólisté nahradí v původní verzi Louise Armstronga a Ellu Fitzgerald. Jedinečný koncert za doprovodu malého symfonického orchestru Big Band Symphony Prague, který zajistí posluchačům jistě nevšední zážitek.

První polovina koncertu bude věnována černošským spirituálům v originálním podání skvělého Lee Andrew Davisona a jazzového tria s názvem X-TET Víta Fialy.

 Porgy a Bess:

 

Málokteré dílo je tak celosvětové a tak nadnárodní jako slavná opera George Gershwina "Porgy a Bess". Tento potomek židovských emigrantů z Ruska mistrovsky zpracoval dojímavý příběh z komunity kdysi nedobrovolných imigrantů, z prostředí černošských obyvatel Ameriky, a podal tak znamenitý důkaz, že na vzniku a vývoji jazzové hudby se podílely všechny národy, které přišly do Ameriky, a to rukou společnou a nerozdílnou. Kromě vysloveně jazzové tvorby projevil G. Gershwin výrazné ambice i v oblasti tzv. "vážné hudby", což dokázal kompozicí slavné Rhapsody In Blue a zejména pak již výše zmíněnou Porgy a Bess.

Toto dílo bylo původně vytvořeno v duchu klasické operní tvorby, byť i z jazzovým podtextem, a pro klasické interprety. Zhruba v polovině 50.let minulého století se však tohoto vděčného tématu chopil vynikající dirigent a aranžér R. Garcia a znamenitě a s citem přepracoval Gershwinovu předlohu cíleně pro snad největší velikány jazzového zpěvu - Ellu Fitzgerald a Louise Armstronga.

Vzhledem k tomu, že od té doby nebyla prakticky nikdy tato verze Porgy a Bess veřejně provozována, nabízela se myšlenka uvést tuto vizi v život. Orchestrace díla se ujal hudební skladatel a kontrabasista Vít Fiala, který při své práci mohl vycházet pouze z existující nahrávky tohoto operního díla, a dále pak z klavírního výtahu, který však podával informace pouze o původní, ryze operní podobě.

Pěveckých partů se ujala herečka a zpěvačka Lucie Černíková, zde zastupující Ellu Fitzgerald, a toho času v Praze žijící Afroameričan Lee Andrew Davison v roli L. Armstronga.

 

 

Autoři

Obsazení

Galerie

Novinky v semaforu na váš e-mail

Pokud chcete být informováni o novinkách v Semaforu, stačí si zaregistrovat svůj e-mail

Kontaktujte nás

Napište nám zprávu

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace