Vít Fiala

Popis

JUDr. Vít Fiala – jazzový hudebník – kontrabasista, baskytarista a hudební skladatel. Vystudoval právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V hudbě je v podstatě samoukem.

Nejprve byl členem Kladenského dixielandu, působil také v orchestru Lubora (Bory) Kříže, divadle Quo Vadis, Miniaturním kabaretu Eduarda Pergnera v pražské kavárně Luxor a Československém státním souboru písní a tanců. Od roku 1975 vykonává svobodné povolání hudebníka a hudebního skladatele a od téhož roku se stává též členem Tria Bory Kříže, zameřujícího se na interpretaci swingu a moderního jazzového mainstreamu. Vystupoval s řadou jazzových souborů, spolupracoval s předními osobnostmi hudební oblasti – např. Janou Koubkovou, Evou Pilarovou, Hanou Hegerovou, Vlastou Průchovou, Ferdinandem Havlíkem, Irenou Budweiserovou, Petrem Maláskem atd.

Skladatelsky se zaměřuje především na oblast jazzu, ale zabývá se i scénickou hudbou. Je autorem mnoha skladeb s jazzovou tematikou – např. Suity pro saxofonový kvartet History of Jazz, instrumentoval jazzovou operu George Gershwina Porgy a Bess. V minulosti získal několik ocenění v hudebních soutěžích-např. r 1979 získal první cenu v rozhlasové Žatvě za zpracování dělnického a hornického folklóru Kladenska, jako hudební skladatel obdržel dvakrát druhou cenu v soutěži Pionýrská nota a první cenu v soutěži O dětskou píseň Mladá Boleslav roku 1989.

Aranžoval a natočil ústřední melodii k filmu Želary (nominovanému na Oscara v roce 2004). Nakladatelství Muzikus vyšly jeho publikace jak se dělá jazz (1996) a Aranžérem a skladatelem snadno a rychle (1997).

 

V současné době spolupracuje s předními jazzovými hudebníky a zpěváky-mj. Jiří Růžička, Radim Linhart, Svatopluk Košvanec, Eva Pilarová, Lee Andrew Davison, Věra Křížková atd.

Role

Kytice - Basová kytara

Kdyby 1000 klarinetů od divadla k filmu - Baskytara

Co na světě mám rád - Baskytara

Koncert o čtyřech kapitolách - Kontrabas

Osvobozené divadlo Semafor - Baskytara

Prsten pana Nibelunga - Kontrabas

Černá kočka - Bílý pes - kontrabas

Devatenáct tváří jazzu - kontrabas

Novinky v semaforu na váš e-mail

Pokud chcete být informováni o novinkách v Semaforu, stačí si zaregistrovat svůj e-mail

Kontaktujte nás

Napište nám zprávu

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace