Historie

zpět René  Gabzdyl

René Gabzdyl

*25.07.1943 , Ostrava

+ 30.12.2005

foto: Ivan Englich

René Gabzdyl  se narodil 25. července 1943 v Ostravě. Během nedokončených studií biologie a zeměpisu na univerzitě v Olomouci začínal jako textař, choreograf a zpěvák v amatérském kabaretu Skumafka. Zpívání i tanec dostal do vínku po rodičích (otec i matka se tancování profesionálně věnovali, strýc byl korepetitorem v ostravském divadle).

V roce 1965 dostal nabídku k vystupování v pražském Semaforu, kde hrál v Člověku z půdy (i v rozhlasové verzi) a v jazzové buffo opeře Dobře placená procházka (objevil se vedle J. Suchého, J. Šlitra, E. Pilarové a H. Hegerové i ve filmové verzi hry v režii Miloše Formana a Jána Roháče).
Semafor ale poté opustil, působil v divadle Rokoko (muzikál B. Ondráčka a J. Schneidera Gentlemani, 1967), ale zbytek jeho uměleckého života byl spojený s Hudebním divadlem v Karlíně, kde byl v angažmá v letech 1967 až 1991; i poté zde vystupoval jako host. Hrál taky ve filmech Pasťák nebo Bylo čtvrt a bude půl, později menší role ve snímcích Tři veteráni, Babičky dobíjejte přesně! nebo Komediant, byl slyšet v rozhlasové úpravě hry Zdravý a nemocný od Moliéra (1981) nebo v muzikálové podobě knihy Zvonokosy (1986). Zemřel bez větší pozornosti médií po krátké nemoci v roce 2005.

zpět

další
Pokud chcete být informováni o novinkách v Semaforu stačí si zaregistrovat svůj mail

Michal Prokop a Semafor

Asi není nikdo z mé generace, koho by Semafor nějak neovlivnil, nezasáhl, nebo dokonce nevtáhl. Když jsme dospívali - zkraje šedesátých let - byl to fenomén...

...CELÝ TEXT...