Historie

zpět Naďa  Urbánková

Naďa Urbánková

*30.06.1939 , Nová Paka

foto: Ivan Englich

Naďa Urbánková pochází z Nové Paky (u Jičína), její rodné příjmení zní Balabánová. Nejprve studovala zdravotnictví (v roce 1957 se stala diplomovanou zdravotní sestrou), nicméně pak se věnovala zpěvu a herectví, na prknech, která znamenají svět, poprvé stanula v Pardubicích v tamní činohře. Později se dostala do slavné Laterny Magiky (inscenace Hoffmannových povídek) a v roce 1964 ji režisér Ján Roháč angažoval do filmové produkce Kdyby 1000 klarinetů a do divadla Semafor (ovšem ve filmu ji musíte hledat velmi pečlivě).

V Semaforu působila s oběma skupinami, jak s S+Š, tak také s Š+G a s Country Beatem Jiřího Brabce zpívala své první slavnější písně. Z této éry patří dodnes ke klenotům písně Drahý můj nebo Závidím (s J. Grossmannem).
U Suchého se Šlitrem se prosadila v Dobře placené procházce (teta z Liverpoolu i Vanilka), dále ve hrách Tak co, pane barone, Poslední štace, později třeba v Čarodějkách nebo Smutku bláznivých panen. Svého času se z ní S+Š snažili ve spojení s Milanem Drobným udělat dvojici typu Pilarová – Matuška nebo Malknechtová – Jelínek, přičemž nádherná balada Ukrejvám rozpaky aspirovala na to být novým Motýlem či Láskou nebeskou. Z dalších duetů nazpívali s Drobným Modré tričko, Sníh ve vlasech (Zpívám si baladu – i TV klip) a Stříbrná tramvaj. Dále natočila na desky např. Jsem zakletá, Jako Penelopa, Sláva a růže, Slunce zhaslo dojetím, Amfora (s E. Pilarovou a J. Šlitrem) ad. Se Suchým také namísto P. Filipovské přezpívala novou verzi Purpury na desku Vánoční pohlednice (1967).
Jako herečka se objevila např. ve filmech Ostře sledované vlaky, Skřivánci na niti, Romance za korunu nebo Na samotě u lesa. Počátkem 70. let byla na vrcholu své slávy a několikrát po sobě získala ocenění Zlatý slavík. V Semaforu dnes působí i její dcera Jana Fabiánová.

zpět

další
Pokud chcete být informováni o novinkách v Semaforu stačí si zaregistrovat svůj mail

Michal Prokop a Semafor

Asi není nikdo z mé generace, koho by Semafor nějak neovlivnil, nezasáhl, nebo dokonce nevtáhl. Když jsme dospívali - zkraje šedesátých let - byl to fenomén...

...CELÝ TEXT...