Historie

zpět Josef  Dvořák

Josef Dvořák

*25.04.1942 , Horní Cerekev

foto: Ivan Englich

Josef Dvořák se narodil v roce 1942 v Horní Cerekvi. Nejprve hrál v ochotnickkém divadle v Kadani a později v ústeckém Kladivadle. V roce 1969 se seznámil s Jiřím Suchým během natáčení filmu Nevěsta, kde exceloval v roli podivínského sběratele panenek. Díky tomu Suchý o tři roky později přizval Dvořáka do divadla Semafor. Zde během zkoušek hry Kytice oslnil Dvořák v roli Polednice, když zaskočil za nepřítomnou herečku, a rázem se z něj stala hvězda, druhá role v Kytici - Vodník - se stala dokonce na dlouhá léta jeho vůbec nejslavnější. Se Suchým a Jitkou Molavcovou vytvořili trio Kašpar, Baltazar a Melicharová, a hráli tak ve hrách Zuzana v lázni a Elektrická puma. Poté se se Suchým názorově i umělecky rozešli a Dvořák založil v Semaforu vlastní skupinu (např. představení Má hlava je včelín, S Pydlou v zádech nebo Hrabalovy Taneční hodiny pro starší a pokročilé), což se roku 1990 stalo důvodem jeho výpovědi z divadla. Založil proto Divadelní společnost Josefa Dvořáka.

Josef Dvořák se asi nejvíce proslavil díky svým televizním a filmovým rolím. Zahrál si v takových filmech jako jsou Hop a je tu lidoop (1977), Jáchyme, hoď ho do stroje (1974), Létající Čestmír (1984), Lucie, postrach ulice (1984), Černí baroni (1992) atd. V roce 1996 se objevil v roli kuchaře v seriálu Hospoda na TV Nova.
Zahrál si i v dalších televizních seriálech (Nemocnice na kraji města, Arabela, Nemocnice na kraji města po dvaceti letech).

Kromě herectví se Josef Dvořák věnuje také dabingu. Svůj hlas nezapomenutelným způsobem propůjčil mnoha animovaným postavičkám, jako jsou např. Bob a bobek nebo Maxipes Fík. Ačkoliv není zpěvák, během spolupráce s Jiřím Suchým také nazpíval i několik písní na desky (Vesnická romance, Stádo velocipedů, Hojivá mast, Tak a teď jsme tu..).

zpět

další
Pokud chcete být informováni o novinkách v Semaforu stačí si zaregistrovat svůj mail

Michal Prokop a Semafor

Asi není nikdo z mé generace, koho by Semafor nějak neovlivnil, nezasáhl, nebo dokonce nevtáhl. Když jsme dospívali - zkraje šedesátých let - byl to fenomén...

...CELÝ TEXT...