Historie

zpět Jiří  Grossmann

Jiří Grossmann

*20.07.1941 , Praha

+ 05.12.1971

foto: Ivan Englich

Jiří Grossmann se narodil v Praze a studoval na stavební fakultě ČVUT (1958-62). V té době začal spolupracovat se slavnou Karkulkou (Karlínský kulturní kabaret), se kterou se dostal do klubu Olympic ve Spálené ulici. Vedle toho získal angažmá do divadla Alfa v Plzni, kde začal spolupracovat s Miloslavem Šimkem. Společně se brzy stali hvězdami klubu Olympic, kde také mělo premiéru jejich pozdější debutové pásmo v Semaforu Besídka zvláštní školy. Tu zde odehráli poprvé 28. dubna 1967. Následovali úspěšné Návštěvní dny (I. – V.), Besídka v rašeliništi, Večer pro otrlé aneb Pět Pupáků, Othello odpadá aneb Večer u kulečníku ad. Nazpíval řadu klasických písní jako Gimmi det ding a Pupákova píseň lásky (obě s M. Voborníkovou), Drahý můj (s N. Urbánkovou) dále třeba José, Vzdálené bubny nebo Jako kotě si příst.
Jiří Grossmann je nesmrtelný hlavně díky vynikajícím povídkám a výstupům napsaným spolu s M. Šimkem, které během let doslova zlidověly, a občas se zapomíná, že byl také vynikající textař.

Spolupráce s S+Š: Do Semaforu se Š+G dostali na doporučení N. Urbánkové, angažoval je J. Suchý, ačkoliv Šlitr byl zpočátku proti. K přímé spolupráci se dostali po dočasném rozchodu F. Havlíka s divadlem, převzali s M. Šimkem role hrobníků a žalářníků ve hře Benefice. Grossmann hrál také ve filmu Zločin v šantánu a nazpíval jeden duet s J. Suchým Tommy (Vánoční kovbojská) . Šlitr také ilustroval knihu povídek Š+G.

Jiří Grossmann zemřel v prosinci 1971, tedy přesně dva roky po Jiřím Šlitrovi. Příčinou úmrtí byla rakovina lymfatických uzlin.

zpět

další
Pokud chcete být informováni o novinkách v Semaforu stačí si zaregistrovat svůj mail

Michal Prokop a Semafor

Asi není nikdo z mé generace, koho by Semafor nějak neovlivnil, nezasáhl, nebo dokonce nevtáhl. Když jsme dospívali - zkraje šedesátých let - byl to fenomén...

...CELÝ TEXT...